Jaká specifika má hypotéka na družstevní byt

V posledních letech stoupají ceny nemovitostí, proto lidé hledají možnosti, jak ušetřit. Takovou možností může být koupě družstevního bytu. Koupi takového bytu můžete financovat klasickou hypotékou, avšak budete muset ručit jinou nemovitostí.

Před hypoteční úvěr

Další možností pro ty, co nemohou ručit nemovitostí, je financování před hypotečním úvěrem. V něm totiž nemovitostí ručit nepotřebujete. Je nutné, abyste byt získali do osobního vlastnictví. Lhůta záleží na konkrétní bance a nejčastěji to bývá do dvou let. Může se ale stát, že lhůta bude i 12 měsíců. Tento úvěr se zřizuje tak, že na něj přímo navazuje úvěr hypoteční. Funguje tak, že dokud nemáte byt ve svém vlastnictví, platíte pouze úroky. Po tom, co získáte byt, dojde k tomu, že se před hypoteční úvěr převede na hypotéku. Asi jedinou nevýhodou tohoto úvěru je vyšší míra úroku. Navíc budete muset dodat všechny potřebné dokumenty jako u klasické hypotéky. Také budete muset dodat potvrzení od družstva o tom, že byt bude ve stanovené lhůtě řádně převeden do osobního vlastnictví.

Úvěr ze stavebního spoření

Další možností, jak financovat družstevní byt, je úvěr ze stavebního spoření. Ani v tomto případě není nutné ručit nemovitostí, stejně jako u úvěru před hypotečního. Kámen úrazu je v tomto případě výše úvěru, která může dosáhnout nanejvýš stovky tisíc korun. Banky tuto hranici sice zvyšují, ale na moderní byt v centru města by tato částka stejně skoro pokaždé nestačila. Lze také využít kombinace úvěrů. To je ale určitě ten nejdražší způsob. Je tedy dobré, abyste si tento krok pořádně promysleli.