Jak vybrat dobrou sedačku

Sedačka, kterou si vyberete, vám bude dělat společnost několik let. Měla by proto splňovat vaše představy o pohodlí, vzhledu a funkčnosti. Při výběru vás může limitovat velikost obývacího pokoje i rozpočet. Vždy je ale možné nalézt rozumný kompromis, který naplní vaše očekávání.

Materiál sedačky

Sedačky dělíme podle materiálu na kožené, textilní nebo z eko kůže. Každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody.

Kožené sedačky

Kožená sedačka vám do obývacího pokoje kromě typické vůně přinese luxusní vzhled. Kromě toho působí velmi elegantně a má dlouhou životnost. Její nevýhodou je vyšší cena, a to zejména hledáte-li kvalitní sedačku, která vám vydrží několik let.

Kvalita sedačky se odvíjí od tloušťky kůže. V ideálním případě by měla být tlustá alespoň 1,5 mm. Kůže je odolná vůči nečistotám a prachu, ale musí být pravidelně ošetřována speciálními přípravky a impregnována. Pozor si musíte dát i na to, abyste ji mechanicky nepoškodili a nepoškrábali například kovovými částmi oblečení.

Sedačky z eko kůže

Eko kůže je levnější alternativou kožené sedačky. Tento materiál má kratší životnost a není tak odolný vůči skvrnám a tekutině jako pravá kůže. Na pohled je ale obtížné rozeznat, zda jde o pravou nebo umělou kůži. Pokud se rozhodnete pro eko kůži, počítejte s tím, že se časem ošoupe a sedačku bude třeba přečalounit nebo vyměnit.

Čalouněné sedačky

Poslední možností jsou textilní čalounění, která se dnes vyrábějí v nejrůznějších úpravách a barevných provedeních. Některé jsou odolné vůči párání, tekutině či skvrnám a jejich údržba je stejně nenáročná jako u kůže. Jiné jsou na znečištění velmi háklivé a odstraňování skvrn může být náročné. V každém případě je třeba čalouněnou sedačku alespoň dvakrát ročně tepovat a pravidelně vysávat.

Tvar sedačky

Tvar sedačky bude záviset hlavně na velikosti místnosti. Rohové sedačky jsou oblíbené zejména proto, že efektivně vyplňují roh místnosti a poskytují dostatek pohodlí. Už při nákupu byste měli mít jasno v tom, kde a jak bude sedačka umístěna. Budete si totiž muset vybrat sedačku s pravým nebo levým rohem. Na trhu naleznete také univerzální modely, které lze složit tak, jak potřebujete. Po prvním složení už ale nebývá možnost změnit pravý roh na levý a naopak.

Další možností je lineární sedačka. Vyrábí se obvykle ve velikosti pro dvě nebo tři osoby. Její výhodou je možnost doplnění křesly. Tato kombinace sice v místnosti zabere víc místa, ale každý bude mít při sezení své pohodlí a prostor. Výhodou je také její variabilita. Jednotlivé kousky si můžete přesouvat dle potřeby.

Do prostoru nebo do rohu můžete umístit také sedačku ve tvaru U. Tento tvar poskytne komfortní sezení i pro více lidí. Pokud máte obývací pokoj propojený s kuchyní, může sedačka ve tvaru U posloužit i jako prvek pro optické předělení obou částí.