Správa rezerv nakoupí zásobu nafty za miliardu korun

Správa státních hmotných rezerv doplní zásoby nafty ve státních rezervách o 50 tisíc metrů krychlových. Dodávku za zhruba miliardu korun zajistí společnost Orlen Unipetrol, která uspěla ve veřejné soutěži. Nákup posílí nouzové zásoby nafty přibližně 2,5 dne spotřeby v Česku na celkových 91 dnů nouzových zásob. Novinářům to sdělil předseda správy Pavel Švagr. Správa v současnosti organizuje také tendr na doplnění zásob ropy.

„V soutěži o dodávku 50 tisíc metrů krychlových nafty za miliardu jsme obdrželi celkem čtyři nabídky. Nejlepší cenovou nabídku podala společnost Orlen Unipetrol. V případě, že v zákonné lhůtě nebudou podány žádné námitky, jsme připraveni okamžitě podepsat kupní smlouvu,“ uvedl Švagr.

Nákup podle něj má posílit nouzové zásoby zhruba o 2,5 dne spotřeby nafty v Česku. „Po dodávce se tedy dostaneme zhruba na úroveň 91 dnů nouzových zásob, takže opět budeme plnit nařízení Evropské komise a naši legislativu,“ doplnil Švagr.

Kromě nákupu nafty nyní správa rezerv pokračuje v tendru na dodání ropy za zhruba další miliardu korun. Zatímco u nafty už má dodavatele, v případě ropy ho hledá už pošesté. Předchozích pět pokusů skončilo bez úspěchu. V aktuálním tendru správa obdržela žádosti o účast a posuzovala se kvalifikace firem.