Jak se používá přírodní včelí vosk na dřevo

jak-se-pouziva-prirodni-vceli-vosk-na-drevo

Všimli jste si někde při návštěvě stavebnin v regálu včelí vosk na dřevo a chtěli byste vědět, k čemu se používá? Rádi vám představíme princip použití včelího vosku v interiéru i exteriéru, jeho výhody, ale také způsob aplikace. Potřebujete pro případné renovace dřevěných ploch pomocí včelího vosku pomoc odborníka, nebo to zvládnete i sami? Vše se dočtete níže.

Včelí vosk na dřevo

Včelí vosk na dřevo je nejčastěji přípravek v podobě emulze určený k ošetření a opravě všech dřevěných předmětů, které vám přijdou na mysl – nábytek, starožitnosti, hudební nástroje, hračky, dveře, podlahy a jiné. Vosk chrání plochu, na které je použit, před vodou a oděrem a používá se ik lakování.

Přírodní vosk na dřevo

Čistý přírodní včelí vosk na dřevo je vyhledáván zejména proto, že splňuje „BIO parametry“ au mnoha výrobců opravdu neobsahuje téměř žádné další chemikálie. V době, kdy se do popředí dostávají domy z přírodních materiálů (slaměné stěny, hliněné omítky, dřevěné vybavení) je jakékoli použití agresivní chemikálie v takovém domě opravdu nepřípustné. Existují tak přírodní lepidla na podlahu, EKO čistící prostředky na bázi octa a sody bikarbony, ale právě i včelí vosk, který při správném použití slouží k vytmelení praskliny, ale také jako ochranná vrstva „laku“.

Oprava nábytku v interiéru

Mezi zákazníky je včelí vosk nejčastěji vyhledáván na opravu poškozeného nábytku – například na poškrábaný dřevěný stůl, na odstranění vytvořeného zářezu nebo odštěpení na hraně nějaké dřevěné desky, ale také na zabránění zvětšování takových jizviček na dřevěných předmětech v domácnosti. Při použití čistého včelího vosku se postižené místo jemně obrousí jemným brusným papírem (například se zrnitostí 3 000), roztavený vosk se nanese štětcem a po vytvrzení se znovu jemně přebrousí (klidně ještě jemnějším papírem).

Použití vosku v exteriéru

V exteriéru doporučujeme použít právě zmiňované emulze na bázi včelího vosku, které si můžete pořídit v každých lepších stavebninách. Venku máte díky proudění vzduchu jistotu, že se nenadýcháte žádných jedovatých výparů. Dřevo stačí jednoduše přebrousit a následně na něj nanést zmiňovanou emulzi. Emulzí včelího vosku se ošetřují například plotové laťky , ale i tatranský profil .

Výhody včelího vosku na dřevě

Na rozdíl od klasického laku, včelí vosk a vrstva z něj vytvořená vám při změnách teplot nepopraská. V principu se jemně taje (no nemusíte se bát, že byste při kontaktu se dřevem měli lepkavé ruce) a tím pádem je vrstva včelího vosku stále jednotná. Včelí vosk slouží ve dřevě v podstatě jako taková přírodní náhražka pryskyřice. Dřevo, které má přirozeně vysoký obsah pryskyřice, je také výborně chráněno před vlhkostí a zahníváním.